Osvětlení podle druhu zboží

Úvod Osvětlení podle druhu zboží

Osvětlení podle druhu zboží

Intenzita osvětlení:
Souvisí s cenou zboží, čím dražší zboží a zboží prodávané s větším ziskem, tím vyšší intenzitu osvětlení volíme. To zase souvisí s provozními náklady, větší množství světla znamená vyšší provozní náklady, ale současně lepší prezentaci pro zákazníky. 
Vyjimku tvoří prodej ve vitrínách a prodej ojedinělých např.  uměleckých předmětů. Tam volíme celkové osvětlení tlumené nebo žádné a necháme svítit jen vitríny nebo jednotlivé umělecké předměty nasvětlené reflektory.
Osvětlenost daná normou je pro prodejny 300 lx, moderní prodejny v nákupních centrech ale mají mnohem více: oděvy cca 800 lx, prodejny potravin cca 500 lx.

Barevné podání = jak jsou poznat ve vašem světle barvy
Pro naprosto všechno zboží je třeba, aby bylo možno dobře rozeznat barvy. Protože jenom tak je zboží pro zákazníka přitažlivé. Proto musí být u výbojek a zářivkových trubic první číslo za lomítkem udávající kvalitu barevného podání alespoň 8, to je u zářivkové  trubice např 36W/840.
Pro prodej zboží , které klade extrémní nároky na rozeznání barev, tedy kde barva rozhodujícím způsobem rozhoduje o prodejnosti - květinářství, ... je třeba použít trubice či výbojky s první číslicí za lomítkem 9, např. zářivkové trubice 36W/940.

Barva světla - teplá nebo studená bílá
Pro většinu zboží mimo potravin se hodí barva světla studená bílá tj. druhé číslo za lomítkem zářivkových trubic nebo výbojek bude 4 /= 4000 Kelvínů/, tedy trubice označené 18-80W/840, výbojky 35-150W/942 nebo 842.

Pro potraviny - maso, pečivo, ovoce jsou vhodné trubice nebo výbojky s teplou barvou světla tj. druhé číslo za lomítkem bude 3 = 3000 K, tedy trubice označené 18-80W/830, výbojky 35-150W/930 nebo 830. Pro osvětlení potravin nabízí výrobci zářivkových trubic i speciální trubice s větším podílem červeného světla např. trubice Osram označené Natura.

Copyright 2017 - 2020 © Osvětlení prodejny