Chyby při osvětlování

Úvod Chyby při osvětlování

Nepřímé osvětlení nebo přímé osvětlení prodejny ? / nepřímé osvětlení znamená svítit odrazem přes strop ev. stěny/   Vždy použít  přímé osvětlení - to ve 100% případů. Pouze v historických budovách - klenby a pod - doporučujeme současně přidat navíc  nepřímé osvětlení - svítit na strop. Současný zákazník oprávněně očekává od prodejny hodně světla. Použitím čistě nepřímého osvětlení bychom ztratili  min 50% světla při odrazu od stropu.

Proč se zdá, že při nepřímém osvětlení mám více světla?  Pokud provedete zkoušku / bez měřícího přístroje/ v prázdné vymalované místnosti ještě  bez zboží a zařízení  a  s tmavou podlahou uvidíte skutečně více světla, pokud posvítíte na strop, než na podlahu. Světlo se odrazí od stropu a stěn k vám, od tmavé podlahy se  vrátí jen velmi málo.  Situace se však zcela obrátí, když na podlahu postavíme regály se zbožím - při nepřímém osvětlení bude zboží 2x méně osvětlené  proti přímé variantě, protože na ně také jen 2x méně světla dopadlo /zbytek  pohltil  strop/. Měřící přístroj samozřejmě i v prázdné místnosti ukáže 2x méně světla při nepřímém osvětlení. 

Použítí žárovkových svítidel ? Nikdy ! Výbojkové? Už také nahraďte LED. Žárovková svítdla - na normální žárovku, žárovkovou  trubičku i na reflektorové žárovky - málo svítí /mají malý výkon/ a jsou tragicky neúčinné - hodně spotřebují - cena elektřiny je tak vysoká, že svítítit  žárovkami při osvětlení obchodu je zcela nevhodné.  Díky pokroku v LED je i při náhradě výbojkových reflektorů  za LED reflektory úspora na elektřině 2/3 a návratnost cca 1 rok.  U žárovkových svítidel jen pár měsíců.

Osvětlení jen reflektory bez kombinace se zářivkami , nebo LED panely ? Ne !  Minimálně by zářivky měli být nad pokladnou, dále jsou vhodné tam, kde se osvětlení výbojkami méně hodí  - nad zkušební lavičky, plochy bez stojanů se zbožím, uličky apod tedy tam kde mohou reflektory oslňovat nebo nepožadujeme tak velkou osvětlenost.      

 

 

Aktualizováno 2016-02-17

Copyright 2017 - 2020 © Osvětlení prodejny